Ako môže čistý vodík pomôcť pri dekarbonizácii vo výrobe energie?
Výroba elektrickej energie je rozsiahly priemyselný sektor, ktorý siaha od veľkokapacitnej výroby elektrickej energie až po malú primárnu alebo záložnú výrobu na mieste. Vodík sa môže používať namiesto fosílnych palív na zníženie výroby energie založenej na spaľovaní alebo sa môže používať v palivových článkoch na stabilizáciu rozvodných sietí počas špičiek alebo pri napájaní mikrosiete.
Dekarbonizácia výroby energie na báze spaľovania pomocou vodíka
Pri výrobe energie založenej na spaľovaní sa spaľujú fosílne palivá, ako je uhlie alebo zemný plyn, pričom vzniká para, ktorá otáča turbínu na výrobu elektriny. Vodík môže nahradit alebo vystriedat fosílne palivá spaľované pri výrobe energie, aby sa znížili emisie oxidu uhličitého na nulu. Prejdením prstom zistíte ako.
Stabilizácia siete + akumulácia energie
Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) "Vodík môže tiež podporiť integráciu variabilných obnoviteľných zdrojov energie do elektrickej sústavy, pretože je jednou z mála možností skladovania energie počas dní, týždňov alebo mesiacov." Na tento účel môže výroba elektriny na báze vodíka účinne podporovať vyrovnávanie záťaže v silne elektrifikovanom systéme, čím pomáha vyrovnávať nerovnováhu medzi ponukou a dopytom medzi výrobou a používaním elektriny.
Zistite viac na IEA
Vodík s nízkou uhlíkovou intenzitou pre aplikácie na výrobu energie
Zavedenie vodíka môže poskytnúť prírastkové výhody pri znižovaní emisií uhlíka na ceste k úplnej konverzii a dekarbonizácii.
Plynové turbíny
Plynové turbíny sú základom priemyslu na výrobu energie a schopnosť premeniť zemný plyn na krmivo s nízkym obsahom uhlíka bude rozhodujúce pre dekarbonizáciu elektrickej siete.
Parné bojlery
Komerčné a priemyselné kotly môžu byť obsluhované konzistentne s dodávkou kvapalného vodíka s vysokou koncentráciou bez toho, aby bolo potrebné pridávať dodatočný kapitál na dosiahnutie vysokých tlakov.
Spaľovacie motory
Väčšina spaľovacích motorov na výrobu energie je dnes poháňaná naftou alebo zemným plynom, ale zavedenie vodíka alebo vodíkových zmesí môže pomôcť dekarbonizovať tieto záložné energetické riešenia.
Palivové články
Palivové články sa často považujú najskôr za aplikáciu mobility; sú však užitočné pri dekarbonizácii stacionárnych mikrosietí na výrobu energie.
Vodíkové palivové články na výrobu energie
Na výrobu distribuovanej energie sa dnes používajú rôzne technológie palivových článkov. Tieto palivové články využívajú ako primárnu surovinu do generátora zemný plyn, bioplyn alebo vodík. Aplikácie, ktoré sú vhodné na výrobu energie na báze palivových článkov, sú:
- Primárny výkon
- Záložné napájanie
- Vrcholové holenie
- Stabilizácia mriežky
- Trigenerácia (elektrina, teplo a vodík)
Znižujte emisie uhlíka s istotou.
Porozprávajte sa ešte dnes s jedným z našich odborníkov v tomto odvetví.