logo Go to Home Page

Stabilizácia globálnych energetických systémov pri riešení klimatických zmien: Dá sa to dosiahnuť pokrokom vodíkovej ekonomiky?

Ivo Bols, prezident Európy a Afriky

Ivo

Všetci súhlasíme s tým, že na splnenie záväzkov globálneho spoločenstva v oblasti dekarbonizácie a ochrany klímy budú potrebné transformačné zmeny v energetických systémoch.

Hoci priamo využívané obnoviteľné energie už na mnohých miestach výrazne prispievajú k dekarbonizácii, nie sú jedinou odpoveďou na tento problém. Nosiče energie, ako je vodík, ponúkajú ďalšiu možnosť skladovania a prepravy energie, pričom majú nízky vplyv na životné prostredie. My v Air Products sme presvedčení, že najmä zelený vodík z obnoviteľných zdrojov energie bude v budúcnosti dôležitým zdrojom trvalo udržateľnej tvorby energetickej hodnoty.

Mnohé krajiny, vrátane rozvinutých krajín, však v súčasnosti nemajú zdroje na výrobu dostatočného množstva obnoviteľnej energie na uspokojenie svojich potrieb, vrátane potenciálnej výroby vodíka.

Skutočnosť, že sú potrebné globálne dodávateľské reťazce, je už medzinárodne uznávaná. Napríklad stratégia EÚ pre vodík výslovne odkazuje na potrebu rozmiestnenia elektrolyzérov v rámci EÚ aj v susedných regiónoch a na rozvoj cezhraničného obchodu s vodíkom [1]. Mnohé z dovážajúcich štátov sa zároveň naliehavo snažia o diverzifikáciu zdrojov energie, keďže súčasná kríza dokázala, že nezávislosť od jednotlivých dodávateľov energie je čoraz dôležitejšia.

Riešenie krízy v oblasti zdrojov energie, ktoré neohrozí pokrok pri dosahovaní cieľov v oblasti klímy

Na rozdiel od iných zdrojov energie ponúka zelený vodík jedinečnú kombináciu. Po prvé, diverzifikuje energetické portfóliá štátov: zvýši možnosti dovozcov, pokiaľ ide o zdroje energie, čím sa zníži závislosť od jednotlivých dodávateľov. Po druhé, ide o prelomové riešenie podporujúce pokrok smerom k medzinárodným klimatickým cieľom. Podľa môjho názoru budú obe perspektívy kľúčové pre úspešnú a udržateľnú energetickú transformáciu – trvalo udržateľnú vo všetkých smeroch, ktorými sa toto slovo dá chápať.

Aj keď sa inštalovaná kapacita obnoviteľných generátorov zvyšuje, mnohé krajiny (najmä husto osídlené) nebudú schopné poskytnúť energiu z obnoviteľných zdrojov potrebnú na rozsiahlu výrobu zeleného vodíka popri plnení svojich budúcich požiadaviek na elektrinu v iných sektoroch. Výroba vodíka a palív odvodených od vodíka v zemepisných oblastiach s bohatými a spoľahlivými zdrojmi obnoviteľnej energie na export do iných regiónov ponúka udržateľné a spoľahlivé riešenie. To je presne to, čo práve teraz robí Air Products. Dovážaný zelený vodík je užitočným doplnkom k domácemu vyrábanému nízkouhlíkovému vodíku a vidíme, že viaceré krajiny začali v tejto oblasti vytvárať strategické aliancie. Príkladom, ktorý to ilustruje, sú aktivity v prístave Rotterdam, ktorý sa snaží etablovať sa ako hlavné centrum výroby a dovozu vodíka v Európe [2].

Dovážaný zelený vodík ponúka kľúčové výhody ako súčasť diverzifikovanej energetickej stratégie.

 - Prístup k vynikajúcim zdrojom obnoviteľnej energie – Oddelenie miesta výroby vodíka od centier dopytu poskytuje slobodu umiestniť výrobné zariadenia v oblastiach s bohatými, vysoko konzistentnými a nízkonákladovými obnoviteľnými zdrojmi energie.

 - Spoľahlivé a predvídateľné dodávky obnoviteľného vodíka – V dôsledku vyššie uvedeného ponúka dovážaný vodík konzistentné dodávky 24 hodín 7 dní v týždni 365, ktorým sa domáca produkcia v blízkej budúcnosti nebude môcť vyrovnať veľké, nízkonákladové zariadenia na skladovanie vodíka potrebné na zvládnutie prerušovania miestnych obnoviteľných zdrojov.

 - Zrýchlené zavádzanie – Vývojári projektov si môžu vybrať krajiny a lokality s priaznivými podmienkami a malými prekážkami pre nasadenie novej výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov, ktorá je potrebná pre veľké elektrolyzéry. To ponúka dvojitú výhodu zrýchlenia zavádzania obnoviteľných výrobných kapacít a rýchleho uvedenia zeleného vodíka na trh vo veľkom rozsahu.

 - Veľkokapacitné skladovanie energie – Koncepcie pre medzinárodnú prepravu zeleného vodíka vo všeobecnosti zahŕňajú premenu vodíka do formy vhodnej na skladovanie a prepravu. V dekarbonizovaných energetických systémoch bude potrebné veľké skladovanie obnoviteľnej energie, takže príjemcovia takýchto produktov budú mať prospech z hotového riešenia na dlhodobé skladovanie vo veľkom množstve. Okrem toho prístup k dovážanému zelenému vodíku môže znížiť náklady na lokálne zavedenie systémov výroby a distribúcie vodíka v dôsledku rozsahu a kontinuity ponúkaných dodávok.

 - Energetická diverzifikácia a znižovanie závislostí – V časoch zvýšenej globálnej neistoty môžu jednostranné závislosti od nespoľahlivých partnerov spôsobiť vážne ekonomické a sociálne škody. Diverzifikácia zdrojov energie a propagácia zeleného vodíka umožňuje prispôsobiť sa nedostupnosti jednotlivých dodávateľov a tým stabilizovať energetický systém.

Vzhľadom na vyššie uvedené výhody zeleného vodíka pre energetické systémy by tvorcovia politiky mali zvážiť nasledujúce odporúčania.

 - Poskytnúť včasné objasnenie politiky, regulácie a certifikácie obnoviteľného vodíka – Pre nás, ktorí sú prví na trhu s ekologickým vodíkom, je jasnosť regulácie životne dôležitá. Stabilná a dlhodobá regulácia bude nevyhnutná na zvýšenie globálnej výroby zeleného vodíka. V tejto súvislosti bude sektor potrebovať certifikačné systémy a predpisy pre dodávky zeleného vodíka – vrátane jasnej definície „zeleného vodíka“.

 - Uznať úlohu dovozu pri naštartovaní trhov s obnoviteľným vodíkom
– Zelený vodík bude jedným zo základov plne dekarbonizovaných energetických systémov. V nasledujúcom desaťročí by sme mali výrazne zintenzívniť činnosť na výrobu obnoviteľného vodíka a okrem podpory dodávok sú naliehavo potrebné kroky na povzbudenie spotrebiteľov, aby vodík používali. Keďže zelený vodík bude do polovice storočia potrebný v zmysluplných množstvách, toto odvetvie sa musí rozvinúť už teraz a musí byť pripravené na urýchlené nasadenie v období po roku 2030.

 - Zabezpečiť urýchlené povoľovanie dovozných terminálov – Rýchlosť je základom a rýchle povoľovacie postupy sú kľúčové pre rýchle vybudovanie infraštruktúry. V súčasnosti sa predpokladá šesť mesiacov napríklad na povolenie štátom podporovaných terminálov LNG v Nemecku. To isté sa musí uplatniť na dovoznú infraštruktúru pre obnoviteľné nosiče vodíka, ako je amoniak.

 - Vytvoriť rovnaké podmienky pre dovoz, pokiaľ ide o finančnú podporu – S dovážaným vodíkom by sa malo zaobchádzať rovnako ako s palivom vyrobeným doma v kontexte akýchkoľvek politík prijatých na podporu rozvoja trhu vrátane zohľadnenia kľúčových otázky ako „doplnkovosť“ kapacity obnoviteľnej elektriny a celková uhlíková náročnosť celého dodávateľského reťazca. Nedosiahnutie rovnakých podmienok a spoločných noriem pre dovážaný vodík by prinieslo riziko de facto netarifných prekážok, ktoré by priškrtili investície do dovozu, ktorý je v súčasnosti v mnohých jurisdikciách všeobecne uznávaný ako zásadný. Konkrétne dovážaná obnoviteľná energia si vyžaduje finančnú podporu – aj pre infraštruktúru – ekvivalentnú domácej výrobe.

Importovaný zelený vodík: Nevyhnutná súčasť energetického prechodu

Klimatické zmeny už boli jednou z najväčších výziev, ktorým svet čelí, a súčasné globálne krízy len zvýšili potrebu vysporiadať sa s meniacim sa energetickým prostredím. Ako som už načrtol vyššie, zelený vodík ponúka obrovský potenciál na riešenie týchto výziev udržateľným spôsobom a – relatívne – rýchlo. Úspešný nárast dovozu zeleného vodíka si však bude vyžadovať okamžité a cielené politické opatrenia. Teraz je čas konať sústredene a jasne. Som presvedčený, že so správnym rámcom, ktorý umožní vytvorenie globálnych dodávateľských reťazcov zeleného vodíka, môžeme spoločne pracovať na celosvetových stabilných a udržateľných energetických systémoch. 

Veľmi sa teším na poučné diskusie na tohtoročnom COP.