Asi 80 percent celkovej svetovej spotreby energie pochádza z fosílnych palív*. Existuje konsenzus, že v konečnom dôsledku musíme prejsť od dodávok energie z fosílnych palív. V súčasnosti sa prijímajú konkrétne kroky s dlhodobými cieľmi na obmedzenie emisií uhlíka a dosiahnutie nulovej hodnoty do polovice storočia.
Spotrebitelia si osvojujú technológie, ktoré využívajú elektrickú energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov energie, ako je solárna a veterná energia. Príkladom tohto technologického posunu je vznik batériových elektromobilov. Elektrifikácia ľahko úžitkovej dopravy je skutočným a veľmi viditeľným znakom prijatia zmien, ktoré je potrebné urobiť, zo strany spotrebiteľov. Ale to samo osebe nebude stačiť na to, aby priniesol monumentálny posun potrebný na dekarbonizáciu sveta.
Ako som povedal na S&P Global Hydrogen Markets Americas Ak chceme dosiahnuť naše ciele v oblasti energetickej transformácie, musíme rozšíriť čisté technológie, ktoré tiež dekarbonizujú ťažkú dopravu a priemyselné sektory. Tu prichádza vodík. Pre trhy s ťažkou elektrifikáciou je riešením čistý vodík. Podľa správy Rady pre vodík v spolupráci s McKinsey & Company** môže vodík pomôcť znížiť globálne emisie až o 20 percent a jeho výroba a preprava vo veľkom môže znížiť náklady na energetickú transformáciu o $6 biliónov USD. Tým sa uvoľnia zdroje na investovanie do iných opatrení na zmiernenie zmeny klímy urýchliť časovú os energetického prechodu.
Vodík je dobre regulovaný pre bezpečnosť a prevádzku. Je to vysoko fungujúci konkurenčný trh, ktorý je nákladovo efektívny a efektívny pre koncových používateľov. A keď sa vodík používa ako palivo, jedinými generovanými emisiami sú vodná para. Čistý vodík je ideálnym a osvedčeným zdrojom energie pre ťažkú nákladnú dopravu a tranzitné autobusy, leteckú a námornú dopravu. Vodík môže tiež zohrávať kľúčovú úlohu pri dekarbonizácii iných trhov, ako je výroba elektrickej energie a priemyselné aplikácie, ako je výroba ocele, skla a cementu, kde sú potrebné vyššie teploty.
Veľa práce už prebieha. Air Products sa zaviazal investovať aspoň $15 miliardy dolárov do roku 2027 do projektov čistej vodíkovej energie na celom svete na urýchlenie energetického prechodu. Tieto projekty siahajú od najväčšieho svetového projektu ekologického vodíka v NEOM v Saudskej Arábii po komplex čistej energie v hodnote niekoľkých miliárd dolárov v Louisiane, ktorý bude zahŕňať najväčší projekt zachytávania uhlíka na sekvestráciu na svete, až po projekty na výrobu zeleného vodíka v severnej časti štátu New York. a v Arizone. Skutočné, prvé projekty, ako sú tieto, sú základným kameňom budovania vodíkovej ekonomiky a poskytnú vodík s nízkou intenzitou uhlíka v celosvetovom meradle.
Vieme, že na dekarbonizáciu sú potrebné viaceré riešenia a na ich rýchle nasadenie sú rozhodujúce rovnaké podmienky. Každá metrická tona oxidu uhličitého obsiahnutá alebo nahradená dnes bude mať v nadchádzajúcich rokoch exponenciálny prínos. Produkovaním vodíka tam, kde je to potrebné a kedy je to potrebné, z a Globálny dodávateľský reťazec, môžeme zabezpečiť, že keď sa spoločnosť, štát alebo krajina rozhodne prejsť na čistý vodík, bude vedieť, že má dostupné, spoľahlivé a bezpečné dodávky na splnenie svojich cieľov v oblasti udržateľnosti.
Podporné legislatívne rámce na celom svete už majú priaznivý vplyv. Teraz je kľúčové, aby sa priemysel a tvorcovia politík zamerali na programy generujúce dopyt, aby udržali legislatívnu a spoločenskú dynamiku. Tým, že robí to, Môžeme vytvoriť čistejšiu budúcnosť pre každého.
* Medzinárodné – americký Úrad pre energetické informácie (EIA), údaje za rok 2021
**Global Hydrogen Flows, Hydrogen Council / McKinsey & Company, október 2022